Ikona dostępności
Znajdź

Procedury

Czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie mogą korzystać z wielu elektronicznych usług bibliotecznych i informacyjnych, w tym udostępnianych online.

Biblioteka zapewnia użytkownikom m.in. możliwość:

 1. Przeglądania katalogów online zawierających informacje o publikacjach zgromadzonych w bibliotekach publicznych miasta Rzeszowa. Katalogi powstają i są aktualizowane o nowości wydawnicze i starsze publikacje we wszystkich oddziałach i filiach biblioteki.

  Użytkownicy mogą przeszukiwać katalogi zbiorów bibliotecznych przy pomocy wielu kluczy wyszukiwawczych, zapoznać się z adnotacjami treściowymi dołączonymi do rekordów, korzystać z możliwości wyszukiwania złożonego z użyciem operatorów logicznych i indeksów ułatwiających formułowanie zapytań wyszukiwawczych.

  Katalogi dostępne są na stronie internetowej Biblioteki pod adresem: https://katalog.rzeszow-wimbp.sowa.pl
 2. Sprawdzania online rozmieszczenia /lokalizacji/ egzemplarzy w sieci bibliotek publicznych w Rzeszowie oraz ustalenia statusu poszukiwanych książek – książka „wypożyczona”, „dostępna do wypożyczenia”, „dostępna w czytelni”, „wycofana” itd.
 3. Dokonywania komputerowych wypożyczeń i zwrotów materiałów bibliotecznych - usługa ta dotyczy wszystkich wypożyczalni WiMBP w Rzeszowie.
 4. Sprawdzania w trybie online stanu własnego konta czytelniczego z informacją o ilości książek wypożyczonych, terminach ich zwrotu, książkach zarezerwowanych, zamówionych i przetrzymanych. Opcja ta możliwa jest po wcześniejszym zalogowaniu się na konto np. numerem karty i hasłem.
 5. Dokonywania rezerwacji książek /rezerwacje drogą internetową możliwe są w Wypożyczalni Głównej i Czytelni Głównej. Książki są odkładane w bibliotece i oczekują na czytelnika przez 3 dni robocze.
 6. Dokonywania zamówień książek /drogą internetową Czytelnicy mają możliwość zamawiania materiałów bibliotecznych, które w danej chwili są wypożyczone przez inne osoby. Usługa zamawiania pozwala na „dopisanie” się do listy osób oczekujących na książkę. W katalogu elektronicznym pojawia się informacja o liczbie osób zainteresowanych wypożyczeniem danej książki.

Ponadto system biblioteczny umożliwia automatyczne generowanie komunikatów o materiałach zamówionych i wysyłanie ich pocztą elektroniczną do użytkowników, drukowanie monitów z informacją o książkach przetrzymanych.

Czytelnicy Czytelni Głównej, Wypożyczalni Głównej, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, Wypożyczalni Muzycznej i filii posługują się plastikową kartą czytelniczą. Bezpłatna karta jest wydawana przy zapisie do Biblioteki i należy ją okazywać przy wypożyczaniu i zwrocie książek. Jako karta czytelnika może być wykorzystywana także Rzeszowska Karta Miejska (e-karta) stosowana przez pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie.

Przy zapisie do Biblioteki należy :

 1. okazać dokument tożsamości, obcokrajowcy okazują dodatkowo kartę stałego (czasowego) pobytu lub inny dokument potwierdzający stały lub tymczasowy adres zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
 2. zapoznać się z postanowieniami Regulaminu,
 3. wypełnić kartę zapisu i podpisem potwierdzić prawidłowość danych, fakt zapoznania się z regulaminem oraz zobowiązanie do jego przestrzegania; Użytkownika niepełnoletniego zapisuje do Biblioteki rodzic lub opiekun prawny, który wypełnia i podpisuje za niego Kartę zapisu jako osoba poręczająca 

Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie nazwiska, miejsca zamieszkania, szkoły lub miejsca pracy.

Wypożyczyć można jednorazowo, w każdej bibliotece 5 materiałów bibliotecznych (limit konta czytelniczego). Książki wypożycza się na okres nie dłuższy niż 30 dni. Można dokonywać również prolongat online - po zalogowaniu na indywidulane konto czytelnicze w Internecie, osobiście, telefonicznie lub e-mailem.

We wszystkich placówkach WiMBP w Rzeszowie zapewniono bezpłatny dostęp do Internetu dla użytkowników.

Biblioteka digitalizuje własne zbiory oraz powierzone przez inne instytucje i autorów tworząc Podkarpacką Bibliotekę Cyfrową

Informacje o dokumencie

Edytowane przez Barbara Pitera dnia 2024-01-30 14:05:41

Strona korzysta z cookie / ciastek w celu realizacji usług i zgodnie z dokumentem Polityka prywatności.

Zamknij